۲۵ نکته برای IELTS Listening که استراتژی‌های لازم برای گرفتن نمره دلخواه را مشخص می‌کند ‌و کمک می‌کند مهارت شنیداری خود را تقویت کنید.

۱. موضوع را پیش بینی کنید - اگر بدانید صحبت در رابطه با چیست می‌توانید آن را در ذهنتان تصور کنید. پس در زمانی که به شما داده می‌شود هر قسمت را مطالعه کنید و پیش بینی کنید چه کسانی صحبت می‌کنند و موضوع در رابطه با چیست.

 

۲. سوالات را پیش بینی کنید - سعی کنید اطلاعاتی مورد نیاز برای پاسخ گویی به سوالات را پیش بینی کنید. مثلاً پیش بینی کنید در جای خالی چه اطلاعاتی مورد نیاز است: اسم؟ شماره؟ آدرس؟ در این صورت به احتمال زیاد راحت‌تر آن را می‌شنوید.

۳. یک دقیقه برای خواندن هر پارت وقت بگذارید - در انتهای هر بخش ۳۰ ثانیه برای چک کردن پاسخ‌های آن بخش به شما داده می‌شود. سپس از شما خواسته می‌شود ۳۰ ثانیه به سوالات بخش بعدی نگاه کنید. اگرچه گاهی پیشنهاد می‌شود که پاسخ‌های خود را چک کنید، چون نمی‌توان به فایل صوتی گوش کرد احتمالاً نمیتوان چیزی را چک کرد. پس به جای آن، مستقیم به پارت بعدی بروید. در این صورت یک دقیقه برای آماده سازی سوالات وقت خواهید داشت. از زمانتان بهتر استفاده کنید.

۴. مواظب ترتیب سوالات باشید - اغلب جدول یا دیاگرام یا نموداری برای برای کامل کردن خواهید داشت. این سوالات لزوماً از چپ به راست حرکت نمی‌کنند. پس روند را با دقت چک کنید وگرنه گم و گیج می‌شوید.

۵. به دو سوال هم‌زمان گوش کنید - برای این کار دو دلیل وجود دارد. اول، برخی سوالات ممکن است پاسخ های نزدیک به هم در یک جمله داشته باشند. پس اگر فقط به یک سوال نگاه کنید ممکن است سوال بعدی را از دست بدهید. به علاوه، ممکن است متوجه از دست دادن آن سوال نشوید و سوالات بعدی را نیز از دست بدهید.

۶. اگر سوالی را از دست دادید، از آن بگذرید - اگر متوجه شدید سوالی را از دست داده‌اید، سریع آن را فراموش کنید و بر روی سوالات بعدی تمرکز کنید. کاری از دست شما برنمی‌آید  زمانی که پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل می‌کنید، می‌توانید پاسخ را حدس بزنید. نترسید و از این سوالات بگذرید.

۷. اگر کاملاً گم شدید، به بقیه شرکت کنندگان نگاه کنید – اگر کاملاً گم شدید به بقیه نگاه کنید و هر زمان دفترچه را ورق زدند شما هم همین کار را بکنید تا دوباره در جای صحیح قرار گیرید.

۸. به دنبال پارافریزها باشید - به یاد داشته باشید که آنچه میشنوید به احتمال زیاد همان چیزی نیست که روی کاغذ برایتان نوشته شده است. (در این صورت همه چیز آسان میشد) از لغات هم معنی در صورت سوال استفاده میشود پس باید به دقت گوش کنید.

۹. لغاتی را که بلد نیستید نادیده بگیرید - نگران نباشید و نترسید اگر لغتی را میشنوید که بلد نیستید. ممکن است دانستن آن لغت لازم نباشد یا بتوانید معنی آن را حدس بزنید.

۱۰. زیر لغات کلیدی خط بکشید - وقتی به سوالات نگاه میکنید مخصوصاً در قسمت های سخت تر 3 و 4 لغات کلیدی را خط بکشید تا کمک کند پاسخ را بشنوید. البته به یاد داشته باشید که ممکن است لغات هم معنی استفاده شوند.

۱۱. به املا و گرامر دقت کنید - پاسخ شما در صورتی که املای آن غلط باشد یا از لحاظ گرامری صحیح نباشد، نمره نمیگیرد. پس زمانی که پاسخ ها را منتقل میکنید به این نکات توجه کنید. جمله سوال به شما کمک میکند گرامر را پیش بینی کنید. باید اسم، فعل یا صفت استفاده کنم؟

۱۲. از املای بریتانیایی یا آمریکایی استفاده کنید - در سایت رسمی آیلتس نوشته شده: آیلتس هر دو املای بریتانیایی و آمریکایی را به رسمیت میشناسد. پس میتوانید از هر کدام از آنها استفاده کنید.

1

۱۳. نگران آنچه روی برگه سوال مینویسید نباشید - در تمرین ها، رایج است که دانشجویان چیزهایی را از دفترچه سوال پاک کنند یا خط بزنند. به یاد داشته باشید که کسی به نوشته‌های روی دفترچه سوال نمره نمیدهد. وقت خود را بابت املای صحیح تلف نکنید. اگر این کار را بکنید گم می‌شوید. باید گوش کنید. هر آنچه می‌شنوید را بنویسید. زمانی که جواب‌ها را به پاسخنامه منتقل می‌کنید از املای صحیح اطمینان حاصل کنید.

۱۴. دستورالعمل را بخوانید - همیشه دستورالعمل را با دقت بخوانید. مشخص می‌کنند تا چند لغت می‌توانید بنویسید. اگر بیشتر از آن بنویسید پاسخ شما غلط است.

۱۵. از حروف بزرگ یا حروف کوچک استفاده کنید - در سایت رسمی British Council نوشته شده «می‌توانید پاسخ ها را به حروف بزرگ یا با حروف کوچک بنویسید» پس  می‌توانید تمام پاسخ ها را با حروف بزرگ بنویسید. این یعنی اگر به جای Paris بنویسید paris نمره کم نمی‌شود. اما پیشنهاد می‌شود این کلمات رو با حروف بزرگ شروع کنید.
 
۱۶. به لهجه بریتانیایی عادت کنید - برای شنیدن تمام لهجه‌های استرالیایی، آمریکایی، کانادایی، نیوزیلندی، و کشورهای اروپایی آماده باشید. 
 
۱۷.تلفظ حروف الفبا و اعداد را تمرین کنید - گاهی کلمات هجی می‌شوند و اعداد خوانده می‌شوند. پس باید تشخیص دهید که حروف الفبا با لهجه‌های متفاوت چطور تلفظ می‌شوند.
 
۱۸. به آنچه می‌نویسید دقت کنید - گاهی کسی که صحبت می‌کند پاسخی می‌دهد و سپس خود را اصلاح می‌کند. پس اولین پاسخ که به نظر درست می‌آمد در واقع غلط است.
 
۱۹. هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید - این آزمون نمره منفی ندارد. پس پاسخ سوالاتی که نمی‌دانید را حدس بزنید.
 
۲۰. با دقت پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید - اگر پاسخ صحیح را در جای غلط وارد کنید نمره کم می‌شود. پس توجه کنید پاسخ ها را در جای درست وارد کنید. این اشکال زمانی پیش می‌آید که سوالی را بی پاسخ گذاشته باشید. پس سوالی را بی جواب نگذارید و پاسخ آن را حدس بزنید.
 
۲۱. پاسخ ها را چک کنید - زمان انتقال پاسخ ها به پاسخنامه املا و گرامر را چک کنید.
 
۲۲. با دقت گوش کنید - با دقت گوش کنید. تمرکز کنید.حواستان با آنچه در اطراف رخ می‌دهد پرت نشود. اگر پاسخی را از دست دادید نترسید. نگران غلط پاسخ دادن نباشید. همه این‌ها حواس شما را پرت می‌کند.
 
۲۳. تمرین کنید - تا میتوانید تمرین کنید. میتوانید تست بزنید اما باید تا حد امکان در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید. از سطح فعلی خود شروع کنید. لزومی ندارد به BBC World گوش کنید اگر چیزی از آن متوجه نمی‌شوید. منابعی را تمرین کنید که برای سطح شما مناسب هستند و کم کم سطح سختی آن را افزایش دهید.
 
۲۴. به سخنرانی ها گوش کنید - آخرین قسمت آزمون یک سخنرانی است. پس گوش دادن به آن‌ها و نت برداری را تمرین کنید. سخنرانی ها اصولا یک روند خاص دارند. مثلا مقدمه برای معرفی موضوع و نکات اصلی، کلماتی که به شما سیگنال میدهند مثلاً «مقایسه میکنند» یا «موضوع را تغییر میدهند» سخنرانی های TED برای این تمرین مناسب هستند.
 
۲۵. یاد بگیرید هم زمان بشنوید و بنویسید - در آزمون باید بتوانید هم زمان گوش بدهید و بنویسید. برای تمرین این مهارت سعی کنید هم زمان به سخنرانی ‌ها گوش دهید و نت بردارید.