به ظاهر خود توجه کنید 

قطعاً نوع پوشش و ظاهر شما از ضوابط آزمون نخواهد بود اما با توجه به اینکه بخش اسپیکینگ به صورت رو در رو توسط ممتحن انجام می پذیرد، پوشش و ظاهر شما تاثیرگذار خواهد بود. اگزمینر می تواند به صورت ناخودآگاه توسط ظاهر شما تحت تاثیر قرار بگیرد. آراسته و مرتب بودن شما می تواند اعتماد به نفس و جدیت شما را به نمایش بگذارد ، بنابراین به شما کمک می کند نتیجه ی بهتری بگیرید.

 

دقت داشته باشید بیان کردن لغات بصورت تصادفی و پشت سرهم و استفاده از چندین ساختار گرامری ، باوجود اینکه اهمیت بالایی دارد اما به تنهایی نمی تواند یک اسپیکینگ خوب را بسازد !

شما باید بهترین سخنرانی خود را ارائه دهید. در هر سخنرانی اگر موفق نشوید با شنونده یا شنوندگان ارتباط بگیرید، گفتگوی موفق و کاملی نخواهید داشت.


 چگونه با اگزمینر ارتباط بگیریم؟

 

Gesture

از دستهایتان استفاده کنید، دست در جیب قراردادن، بازی کردن با خودکار و یا دست به سینه بودن، گزینه های مناسبی حین اسپیکینگ نیستند. شما نیاز دارید برای تاکید کردن روی قسمت های به خصوصی از اسپیکینگ خود و جذب کردن اگزمینر از دست خود استفاده کنید.

شما ممکن است انرژی درونی بالایی داشته باشید اما اگر آن را بروز ندهید و آرام و بی حرکت باشید مثلا دائم با خودکار خود بازی کنید یا به نقاط مختلف خیره شوید، قطعا نمره ازدست خواهید داد.

همچنین به خاطر داشته باشید مواقعی که نیاز به حرکت دادن دست خود ندارید، دستان خود را کنارتان قرار دهید، این کار نشان می دهد که شما در آرامش هستید.

 

Stance

 

طرز نشستن و ایستادن شما حتی قبل از اینکه شروع به صحبت کنید، با مخاطب حرف خواهد زد و احساسات شما اعم از عصبانیت، غمگین یا خوشحال بودن، اعتماد به نفس و یا حتی ترسیدن را منتقل می کند.

برای برقراری یک ارتباط خوب و موثر، پیشنهاد می شود ضمن صاف نشستن و سست و بی حال نبودن اندکی به سمت جلو خم شوید و هرگز به یک سمت صندلی تکیه ندهید.

 

facial expression

 

حرکات چشم، دهان و عضلات صورت شما، ارتباط شما را با اگزمینر تشکیل می دهد که ارتباط چشمی مهم ترین و بهترین روش برای یک ارتباط قوی است که به راحتی احساس شما را نسبت به موضوع بیان می کند.

توسط ارتباط چشمی، اگزمینر متوجه خواهد شد که شما اطلاعاتی در رابطه با موضوع دارید یا درحال تظاهر کردن هستید، حتی مضطرب بودن و هر احساس دیگری توسط ارتباط چشمی قابل انتقال خواهد بود.

سعی کنید روبه روی آیینه تمرین کنید. حرکات دست و اشارات شما حین سخن گفتن باید به اندازه ای تاثیرگذار باشد که اگزمینر را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.

پس یادتان باشد صاف بنشینید، کمی به سمت اگزمینر خم شوید، لبخند بزنید و ارتباط چشمی را فراموش نکنید.

 

با اشتیاق و تمام وجود حرف بزنید بدون شک شما موفق و پیروز خواهید بود.